A SOMMER rádiórendszerei a kezdtektől

A SOMMER Kaputechnika Rádiórendszereinek Története és Fejlődése

A SOMMER cég a kaputechnikai megoldások egyik kiemelkedő szereplője, amely hosszú évtizedek óta folyamatosan fejleszti rádiórendszereit, hogy egyre megbízhatóbb, biztonságosabb és felhasználóbarátabb megoldásokat kínáljon. Ebben a cikkben bemutatjuk a SOMMER rádiórendszereinek fejlődését a kezdetektől egészen a legújabb generációig.

A kezdetek: 40 MHz-es technológia

A SOMMER első rádiórendszere a 40 MHz-es frekvenciasávban működött. Ez a frekvencia az 1980-as és 1990-es években széles körben elterjedt, és számos kapunyitó rendszernél alkalmazták. Bár a 40 MHz-es technológia akkor megbízhatónak számított, a fejlődő rádiótechnológia és a növekvő interferenciák szükségessé tették a fejlettebb megoldások bevezetését.

A 40 MHz-es rendszerek hátránya volt a korlátozott hatótávolság és az interferenciaérzékenység, mivel sok egyéb készülék is használta ezt a frekvenciát. A modern rendszerekhez képest alacsonyabb biztonságot nyújtottak, mivel a kódolási technológia még nem volt kellően fejlett.

A 868,8 MHz-es Somloq rendszer bevezetése

A technológia fejlődésével a SOMMER áttért a 868,8 MHz-es frekvenciasávra (Somloq), amely kisebb interferenciának volt kitéve és jobb hatótávolságot biztosított. Az új Somloq rendszer az alábbi előnyöket kínálta:

  • Nagyobb biztonság: A 868,8 MHz-es frekvencia kevésbé volt zsúfolt, így kisebb volt az esélye a rádiójelekkel való ütközésnek.

  • Jobb hatótáv és stabilitás: A fejlettebb rádiótechnológia révén a távirányítók megbízhatóbbak lettek, akár 50-100 méteres hatótávolságot is biztosítva nyílt terepen.

  • Dinamikus kódolás: A 868,8 MHz-es frekvencia 64 bites ugrókódos technológiát alkalmaz, amely rendkívül biztonságos, és védelmet nyújt a manipuláció ellen.

A Somloq rendszer előnyei miatt lényegesen megbízhatóbb és biztonságosabb volt a régi 40 MHz-es rendszerekhez képest, ezért széles körben alkalmazták ipari és lakossági kapurendszereknél is.

Somloq2: A modern rádiótechnológia csúcsa

A SOMMER legújabb fejlesztése a Somloq2 rendszer, amely még nagyobb biztonságot, rugalmasságot és kényelmet kínál a felhasználóknak. A Somloq2 rendszer legfontosabb jellemzői:

  • 128 bites AES titkosítás: A modern kriptográfiai eljárás szinte feltörhetetlenné teszi a jeleket.

  • Kétirányú kommunikáció: Az adó nemcsak jelet küld, hanem visszajelzést is kap a rádióvevő részéről, mely különböző funkcionális- (pl. applikációs nyitás) és komfort funkciót biztosít.

  • Maximális kompatibilitás: A régebbi Somloq rendszerrel is működőképes, így a régebbi eszközök is tovább használhatók.

  • Innovatív funkciók: Olyan lehetőségeket kínál, mint a távvezérelt állapot-visszajelzés és az intelligens integráció okosotthon-rendszerekkel.

  • Nagyobb hatótávolság: A Somloq2 rendszer 868,95 MHz-en működik, és akár 150 méteres hatótávolságot is biztosíthat nyílt terepen.

  • Visszarezgés funkció: A távirányító rezgéssel jelzi vissza a kapu működését, mely a komforton felül helyettesítheti akár a villogó lámpák vizuális visszajelzését is.

  • Adathordozó funkció: A távirányítók adatok tárolására is képesek, így például jogosultsági információkat is hordozhatnak.

  • HOP funkció: A jelátvitel optimalizálására és a rádiós hatótáv növelésére szolgál. Több Somloq2 rádiós egység együttműködve, repeaterként funkcionálnak. A jeladóhoz közelebbi egység veszi a jelet, majd annak tudatában, hogy ez nem az ő kódja továbbugrasztja azt. Ezáltal pl. a távirányító nyomásakor a kapu motoron keresztül menő kód kinyithatja a garázst, ami 200m-re van az adótól.

  • Automatikus ismétlés funkció: Hosszan nyomva a távirányító gombját az egészen addig küldi a parancsot, amíg vissza nem jelez neki a vevő, hogy a parancsot megkapta. Jól használható pl. forgalmas utakon, ahol a távirányítót már korábban megnyomtuk az előző utcánál, és az ingatlanra való behajtásnál csak a forgalmat kell figyelnünk, hiszen a kapu azonnal működik, amint távirányítónk eléri a adó távolságot.

Miért előnyösebbek a SOMMER rádiórendszerei a hagyományos 433 MHz-es rendszerekkel szemben?

Számos gyártó még mindig a 433 MHz-es rendszereket alkalmazza, azonban a SOMMER Somloq és Somloq2 technológiája jelentős előnyöket biztosít:

  • Nagyobb hatótávolság és stabilitás: A 433 MHz-es rendszerek gyakran korlátozott hatótávval rendelkeznek a telített frekvenciasáv miatt még antennával is, míg a SOMMER rendszerei akár 150 méteres hatótávolságot is biztosítanak.

  • Biztonságos ugrókódos technológia: A 433 MHz-es rendszerek sokszor nem ugrókódosak, könnyen feltörhetők kódgenerátorokkal, így illetéktelenek egyszerűen bejutnak az adott kapun. A SOMMER 868,8 és 868,95 MHz-es rendszerei ugrókódos (rolling code) technológiát alkalmaznak, amely minden egyes használatkor, minden gombra új kódot generálnak, így szinte lehetetlenné teszik a kód feltörését és bajutást.

  • Kevésbé zsúfolt frekvencia: A 433 MHz-es sáv rendkívül telített, mivel számos vezeték nélküli eszköz (pl. távirányítók, vezeték nélküli csengők, egyéb RF eszközök) ezen a frekvencián működik. Ez zavarokat és csökkentett jelbiztosságot eredményez. A 868,8 és 868,95 MHz-es frekvencia kevésbé zsúfolt, így megbízhatóbb jelátvitelt tesz lehetővé.

Mi befolyásolja a jeladók, távirányítók hatótávolságát?

  • Adóteljesítmény – Minél nagyobb az adó által kibocsátott teljesítmény, annál nagyobb lehet a hatótávolság. Érdemes megvizsgálni a távirányító elemének töltöttségét, minél jobban le van merülve az elem, annál kisebb a hatótávolság.

  • Antennák – Egy megfelelően elhelyezett antenna vagy HOP funkciós egység javítja a rádiójel terjedését.

  • Időjárás és légköri viszonyok – Páratartalom, eső, köd, szél vagy légköri rétegződés befolyásolhatja a rádióhullámok terjedését.

  • Tereptárgyak és akadályok – Akadályokon részben áthaladhat a rádiójel vagy visszaverődhet. Különösen a beton és fém szerkezetek csökkenttik a hatótávot.

  • Interferencia és zaj – Más jelek vagy elektromos zajforrások (pl. Wi-Fi, riasztók, okosotthon-rendszerek, ipari berendezések, 900Mhz GSM) zavarhatják a vételt.

Összegzés

A SOMMER rádiórendszerei folyamatos fejlődésen mentek keresztül, hogy megfeleljenek a modern elvárásoknak. A 40 MHz-es kezdetektől a 868,8 MHz-es Somloq rendszeren át a mai Somloq2-ig a cég mindig a biztonság, megbízhatóság és felhasználói élmény javítására törekedett. A Somloq2 fejlesztése révén a SOMMER tovább növelte a rádiókommunikáció megbízhatóságát és hatékonyságát, így biztosítva a felhasználók számára a legmodernebb kaputechnikai megoldásokat.

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog